KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN BURSA’DA BULUNAN MÜZELERE ZİYARET

25.07.2017 22:36 KUŞADASI BELEDİYESİ’NDEN BURSA’DA BULUNAN MÜZELERE ZİYARET Bilgi alışverişinde ve incelemelerde bulunmak amacıyla Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ve beraberindeki heyet, Bursa’da bulunan müzeleri ziyaret etti.

Kuşadası Belediyesi tarafından işletmesini alınan Tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ve Kuşadası Belediyesi tarafından restore edilmiş ve halen restore çalışmaları devam eden tarihi evlerin işlevlendirilmesi konusunda bilgi alışverişinde ve incelemelerde bulunmak amacıyla Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ve beraberindeki heyet, Bursa’da bulunan müzeleri ziyaret etti.  

 

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcıları Ayşe Şerifoğlu, Muzaffer Eryiğit, Tufan Asrav, KuşadasıBelediye Meclis Üyeleri Ferah Sürekçi, Hayati Atlı, Filiz Üyücü, Nurettin Öztürk ve Kuşadası’nda bulunan dernek, vakıf ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin yer aldığı heyet, Bursa’da bulunan 5 ayrı müzeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

 

Bursa Kent Müzesi ile Çevre Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın (ÇEKÜL) davetlisi olarak yola çıkan heyet, ilk olarak Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Görükle Mahallesi’nde bulunan Görükle Mübadele Evi’ni ziyaret etti. Göç sırasında mübadiller tarafından getirilen ev eşyaları, mübadeleye dair belgeler ve etnografik objelerin yer aldığı müzede incelemelerde bulunan heyete Nilüfer Belediyesi Görükle Bölge Sorumlusu Ayşegül Erkal, Nilüfer Belediye Meclis Üyeleri Ali Kızılkaya, Lütfü Günenç, Şemsi Oğuz ve Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Kokut, ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Mithat Kırayoğlu eşlik etti.

 

Buradaki incelemelerin ardından İlçeden ayrılan Başkan Kayalı ve beraberindeki heyet, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin göç tarihini incelemek ve canlandırmak üzere 2014’te ziyarete açılan Bursa Göç Tarihi Müzesi, Bursa Vakıf Kültürü Müzesi ve Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Müzede sergilenen koleksiyonlar hakkında görevlilerden bilgi alan heyete ziyaretin sonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Muhterem Çevik tarafından genel çalışmalar ve müzeler hakkında sunum yapıldı.

 

Başkan Kayalı ve beraberindeki heyet sunumun ardından son olarak Bursa kent merkezinde bulunan Bursa Kent Müzesi’ni ziyaret etti. Uygarlıklar Kenti Bursa, Yaşam ve Kültürüyle Bursa ve El Sanatları Çarşısı, İpek Kenti Bursa ve Üreten Bursa olmak üzere üç ayrı bölümden oluşan müzede incelemelerde bulunan heyet, yapılan ziyaretin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas tarafından hazırlanan sunumu dinledi.


Etiketler: Kuşadası - Haber - Kuşadası Belediyesi - Bursa Kent Müzesi - ÇEKÜL - Çevre Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı -

Diğer KUŞADASI haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 316