KUŞADASI KIYILARINDA ÖLÜ BİR YUNUS BULUNDU

28.07.2017 00:00 KUŞADASI KIYILARINDA ÖLÜ BİR YUNUS BULUNDU Kuşadası`nda bir vatandaşın sahil güvenlik ekiplerine haber vermesiyle ortaya çıkan olayda yunus balığının daha önceden öldüğü anlaşıldı.

Kuşadası`nda bir vatandaşın sahil güvenlik ekiplerine haber vermesiyle ortaya çıkan olayda yunus balığının daha önceden öldüğü anlaşıldı.


Nostestik Sitesi açıklarında meydana gelen olayda bir vatandaşın sahil güvenlik ekiplerine haber vermesiyle olay yerine gelen çevreciler, yunusun uzun zaman önce öldüğünü tespit etti. Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. S.Serap Birincioğlu ile işbirliği içerisinde çalışan çevreciler, yapılan incelemelerde yunusun çok uzun bir süre önce öldüğü, ağır bir koku oluştuğu, iç organlarının parçalandığı tespit edildi.Konuyla ilgili konuşan Prof.Dr. Serap Birincioğlu,“ EKODOSD’un aramasıyla yunusun yanına geldim. Fakat oldukça kokuşmalar şekillenmiş, uzun bir süre denizde kaldığından inceleme yapma şansımız olmadı. Bu bizim 4. Yunus vakası. Önceki vakalarda yaptığımız incelemelerde hepsinde değişik hastalıklar bulduk. Bu yunusun da bir hastalıktan ölmüş olma ihtimali yüksek. Bu vakalar ne kadar erken intikal eder, inceleme şansımız olursa, yunusların ölüm nedenlerini ortaya koymamız o kadar kolay olacaktır.” dedi.


Ölü yunus, Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürü Koray Aşık ile görüşülerek, milli parka götürülüp orada gömüldü.


Etiketler: Kuşadası - Haber - EKODOSD - Yunus -

Diğer KUŞADASI haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 392