YENİKÖY`DE TAŞ OCAĞI İSYANI

28.07.2017 00:00 YENİKÖY`DE TAŞ OCAĞI İSYANI Biyolojik çeşitlilik açısından bölgenin en zengin alanlarından biri olan Kuşadası’nın Yeniköy Mahallesinde vatandaşlar taş ocağı açılmasına tepki gösterdi.

Biyolojik çeşitlilik açısından bölgenin en zengin alanlarından biri olan Kuşadası’nın Yeniköy Mahallesinde vatandaşlar taş ocağı açılmasına tepki gösterdi.


Köylerine kuş uçumu üç yüz metre uzaklıkta taş ocağı yapılmasına sessiz kalmayan halk, eylemlerine köy meydanından başladı. İnceleme yapmak için köye gelen mahkeme ve bilirkişi heyeti ile birlikte Madentepe`ye giden köylüler, ellerinde “Taş ocağı açma huzurumuzu bozma, Daş garın doyurmaz,Havama, suyuma, zeytinime dokunma, Madentepe’nin orkidelerine sahip çıkıyoruz, Toz yutmak değil temiz hava almak istiyoruz, Madentepe’nin kuşları, hayvanları ne olacak, Madentepe’de atamızın hatırası var, Turizm memleketinde taş ocağı olmaz, Yeniköy’e 500 mt. taş ocağı olur mu?, Çocuklarımız dinamit sesleriyle mi büyüyecek, Yeniköy organiktir organik kalacak, Tabiata karşı suç işleme cezası ağır olur, Çocuklarımızın geleceğini karatmayın” yazılı dövizler taşıyarak, taş ocaklarını protesto ettiler.


Başta zeytin olmak üzere, üretip Kuşadası pazarlarında sattıkları meyve sebzelerin büyük zarara uğrayacağını dile getiren köylüler “Biz köyümüzde taş ocağı değil, turizm istiyoruz, taş ocağı bizim huzurumuzu bozar, turizm ise mutlu eder” dediler. Madentepe’nin hemen yanıbaşından geçen yolun Atatürk Yolu olarak bilindiğini, Ulu Önder Atatürk’ün Ege Manevralarının yapıldığı 10 Ekim 1937’de bu yoldan geçerek Maden Tepe’den manevraların Kuşadası bölümünü izlediğini söyleyen köylüler “Atamızın hatırasına sahip çıkıyoruz” dediler.Konuyla ilgili konuşan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “ 3573 sayılı “Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun”un 20/1 maddesine göre; Madde 20 – (Değişik: 28/2/1995 - 4086/5 md.) Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez.” Denmesine rağmen, taş ocağı açılması düşünülen Madentepe’nin çevresinde Yeniköy’lülerin en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin bahçelerinin bulunmaktadır. Taş ocağı açılması düşünülen Madentepe’nin çevresindeki ormanlık alanlar bal üretim sahası olarak belirlenmiştir. Taş ocağı açılması halinde buradan çıkacak toz, toprak ve havadaki partiküller nedeniyle bal üretimini olumsuz etkileyecektir. Madentepe’de açılması düşünülen taş ocaklarının olduğu alanda Kuşadası’nın en güzel orkideleri yetişmektedir. Bölge Akdeniz Bitki Örtüsü’nün en zengin örnekleriyle dolu olup, buradaki makilik alanda önemli bir yaban hayatının devam ettiği görülmektedir. Kuşadası’nın tarım yapılabilen ve kent turizmine ürettiği ürünlerle önemli katkı yapan Yeniköy, taş ocağı yüzünden yaşanmaz hale gelirse, bundan olumsuz olarak en çok Kuşadası etkilenecektir. Bunun bilincinde olan köylüler sonuna kadar direnmeye ve hukuk mücadelelerini sürdürmeye kararlılar.” dedi.


Eylem yapan köylülere, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe Şerifoğlu, Soğucak Muhtarı Mehmet Bozok, Caferli Muhtarı İsmail Arı, Çınar Muhtarı Sebahattin Akyüz, EKODOSD ve KUŞAÇEP üyeleri de destek verdi.


Etiketler: Kuşadası - Haber - Kuşadası Belediyesi - EKODOSD - Yeniköy - Taş Ocağı - Eylem -

Diğer KUŞADASI haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 399