ARAPSAÇI


Smith Jefferson; Türkiye’de, eşi Barbara ile beraber bir limited şirket kurmuş, komisyonculuk işleri ile uğraşıyordu.

 

Şirketin kuruluş işlemlerini Mali Müşavir Necmi Taşkın yapmıştı. Daha sonra da muhasebe işlemlerini, defter işleme, maliye ve belediye gibi kamu kuruluşları ile ilgili iş takiplerini Necmi Bey yürütmeye başlamıştı.

 

Mr.Jefferson’ların işleri önceleri çok iyi gitmiş fakat birkaç yıl sonra işler zayıflamış,para kazanamaz olmuşlardı.

 

Jeffersonlar; maliye, belediye, ticaret odası gibi kuruluşlara, bağ-kur ve sigortaya olan ödemelerini yapamaz hale gelince bir cinlik düşünmeye çalışmışlar, çareyi Türkiye’den İngiltere’ye kaçmakta bulmuşlardı.

 

Jeffersonlar, Türkiye’deki muhasebe işleyişini tam olarak bilmiyorlardı. Kdv, stopaj, kurumlar vergisi, geçici vergi, ba-bs formları, sigorta ödemeleri, bağ-kur işlemleri gibi konularda çok yüzeysel bilgilere sahiptiler.

 

Mali Müşavir Necmi Bey, kendilerine çat-pat bu konuların öneminden bahsettiyse de anlatılanlar kendilerine şaka gibi geliyordu.

 

Muhasebeyi de pek ciddiye almadıkları için Necmi Bey’e bile haber vermeden yurt dışına çıkmışlardı.                                                  

                                               ***

Aradan ikibuçuk yıl geçti bu süre zarfında hem telefonları açmadılar, hem de muhasebeyi hiç aramadılar. Boşvermişlerdi.

 

Hâlbuki her yıl defterlerin tasdik edilmesi gerekiyordu. Maliyeye her ay beyannameler verilmeliydi. Defterlerin mutlaka işlenmesi lâzımdı.

 

Ancak, Jeffersonlar ortada yoklardı.

 

Mali Müşavir Necmi Bey defterler tasdik edilmediği için onların hiçbir şeylerini işleyememişti. Aylarca beyannameleri de verilmemişti. Ceza üzerine ceza gelmeye başlamıştı. Cezalık borçlar eklene eklene ikibuçuk yılda rakam 150.000 tl yi buldu.

 

Bu para iki tane ev parasıydı. Ve hâla Jeffersonlar ortada yoklardı. Bir yakınları aracılığıyla Türkiye’deki borçlarını öğrenmek akıllarına gelince karşılaştıkları rakam kendilerini biraz sıkıntıya soktu.

 

Mali Müşavirlerini aramak akıllarına geldi. Necmi Bey’i aradılar. Fakat Necmi Bey’in telefonları cevap vermiyordu. Mail attılar, maillerden geri dönüş olmuyordu.

 

Türkiye’deki yakınlarını arayıp Mali Müşaviri bulmalarını istediler. Yakınları Mali Müşaviri aradılar ancak Mali Müşavirin geçenlerde öldüğünü öğrendiler.

 

Her şey arapsaçına dönmüştü.

 

Türkiye’ye gelememek,150.000 tl’lik borç, Mali Müşavirin ölümü, şirketin ortada kalması… Tam bir arapsaçı…

 

Arapsaçları hiçbir zaman çözülemezdi. Bu da öyle oldu. Çözülemeden kaldı…

 

Ticaret Odası, Belediye, Bağ-kur, Sgk Jeffersonlar’ın peşinde.

 

Tam bir Arapsaçı…


İzlenme Sayısı:550

  • PAYLAŞ