• Ana Sayfa
  • »
  • NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI

NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI


Belki de sıradan bir başlık oldu ama hissettiklerimle örtüşen başka bir başlık aklıma gelmedi…

Çocukluk yıllarım 1980 li yıllarda geçtiği için bizim jenerasyon  için o yıllardaki ramazan aylarının coşkusu ve canlılığı içimde hep bir nostaljik özlem olarak kalacaktır.

35 li yaşlarımı yaşadığım bugünlerde ne yazık ki  ramazan ayları 80 li yıllara göre çok fazla şey yitirmiş durumda. Şimdilerde ramazan aylarının en önemli olayı hangi banka kredi kartıyla hangi Avm’den avantajlı ramazan alışverişi yapılabileceği olmuş. Bizim çocukluğumuzda ramazan ayları gelirken teravih namazlarının heyecanı, her gece sektirmeden kapının önünden geçen davulcunun sesi, ailecek kalkılan sahurların keyfi, pide fırını önünde beklenen kuyruklar, ve en nihayetinde kapı kapı dolaşıp torbalarca şeker topladığımız bayram günlerimiz vardı. Bugün ise bayramda çocukların bayramlaşmak için zilimize basmalarından bile rahatsız olur hale gelmişiz. Bayram ziyaretine bir akrabamız, eşimiz-dostumuz gelmesin diye önceden yapılan programlar ve otel rezervasyonları…Aradan geçen 25 yılda çok değişmiş ve bir çok özel değerimizi yitirmişiz toplum olarak.

Eskiden bayramlar ailelerin ve akrabaların buluşma, küslerin barışma, fakirler için dayanışma günleriydi. Günümüzde ise bayramlar tatillerden faydalanıp deniz kenarında bir yer ayarlayıp tatile çıkma ve ordan atılan toplu sms ler, mailler, twitter ve facebook, sanal ortamlar yardımıyla  kutlanan bir aktiviteye dönmüş bulunmakta.

Umarım bundan 25 yıl sonra birisi çıkıpta 2010 lu yıllarda neydi o eski ramazanlar, ne güzel smsler, mailler atıp bayramlaşıyorduk şimdi onu da yapamıyoruz diye bir makale yazmaz.

Küreselleşen ve zamanın hızla akıp geçtiği dünyamızda özel değerlerimizden hiçbir zaman vazgeçmeden sonsuza dek bu değerlerle yaşamak ve bu değerleri yaşatmak gelecek nesillere bırakacağımız en büyük mirasımız olacaktır.

Bu yazım aracılığıyla yaklaşan mübarek Ramazan Bayramınızı kutlar, ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte hayırlı bir bayram dilerim.


İzlenme Sayısı:538

  • PAYLAŞ