• Ana Sayfa
  • »
  • SİYASETTE NEDEN PARTİ DEĞİŞTİRİLİR?

SİYASETTE NEDEN PARTİ DEĞİŞTİRİLİR?


Demokrasilerde olması gereken özgürlüklerden birisi de her bireyin istediği parti,dernek kurum gibi yerlere vasıfları dahilinde üye olma hakları ve bu üye oldukları yerlerden istedikleri zaman kendi gönülleri ile ayrılarak bir başka kuruma katılıp katılmama haklarının insani ve sosyal hakları olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

          

Siyasal beklentilere cevap verememe, ideolojik başkalaşım, istenilenlerin yapılmaması, denilenle yapılanların tezat oluşturması, gönül kırgınlığı, barınamama, siyasal mobbing, dışlanma daha sayacağımız birçok nedenden dolayı parti değiştirmek veya bağımsız kalmak insani bir değer ve olgunlukla karşılanması gereken bir durum olup insan haklarına ve hukuka uygun vicdani ve siyasi bir tercihtir.

         

Velhasıl bilindiği gibi sadece ülkemizde olmayıp demokrasiyi ve insan olma bilincini idrak edememiş anlık çıkarlar uğruna başkalarının ideolojik mevzilerini kapan oryantal doğu ülkeleriyle beraber ülkemizde de bazı kesimlerce, kesin olarak bilinemeyen sıklılarla uygulanan ve dönergeç kahramanlar yaratan bir davranış biçimi olmuştur parti değiştirmek. Sokaklarda az gibi durmasına rağmen her zaman siyasi partilerde bolca bulunur bu zamane dönergeçlerden, çokça mevcuttur bu davranışı benimsemiş insanlar.

            

Bunlara sadece siyasi çıkar amacıyla yapılan davranış bozukluğu demek daha anlamlı olur. Bu tarz insanlar tam anlamıyla güvensizlik kaynağıdır çünkü siyasal ilkeleri tam olgunlaşmamış kendini tanımlayamamış insanların ne kendilerine ne de çevresindekilere güveni yoktur. Bu yüzden asla güvenilmeyi hak etmezler...

    

Seçimler öncesi propaganda çalışma sürecinde daha da fazla göze batar. Araba, iş yeri camları, bina cephelerini kazanması istenen adayın afişleri ile doldururlar, Bazen ise yıllardır kiraya verilemediğinden boş kalan dükkân partiye ofis açması için verilir. Bu yeni ortamda göze girmeye çalışılır, bunların karşılığı gerekli hayali sözler alınır.

    

Karşılaştığınızda genellikle ceket yakalarına dikkat edin, yakalarındaki rozetlerin iğne delikleri çoğalmıştır bu dönergeçleri bu yaka deliklerinden daha iyi tanırsınız.

          

Bunlar bazen meclis üyeliği, olmazsa muhtarlığa, muhtarlık olmazsa meclis üyeliğine fit olup anında parti değiştirmeleriyle de ünlüdürler.

         

Siyasette bireyin ya da partinin yanlışı veya anlaşamamaktan dolayı gidiş-gelişler parti değiştirmeler muhakkak olacaktır, bunu yadsımıyor aksine demokrasinin gerekliliği ve bir partiye mecbur olmamak adına bu kanunlarla korumaya alınmış hakkın doğruluğuna inanıyorum. Evet, parti değiştirmek anayasal bir haktır. Lakin fırıldak olmak; anayasal bir hak olsa bile, etik bir hak değildir.   

 

NOT: Bu köşe yazım genel anlamda yazılmış olup, hiçbir siyasi adaya veya parti üyesine ayrıca herhangi bir  bireyi hedef alınarak ithafen yazılmamıştır. Siyasi polemik konusu yapılmamasını rica ederim.


İzlenme Sayısı:524

  • PAYLAŞ